Nike Romaleos 2 vyvinula firma Nike pro olympijské hry 2012 v Londýně. Oproti svým předchůdcům se podařilo vylepšit flexibilitu přední části boty, zlehčit botu a navrhnout podešev tak, aby se minimalizovalo opotřebení v oblasti paty. Výsledkem je bota, které se řadí k tomu nejlepšímu, co lze nyní na trhu vzpěračských bot opatřit.
KONSTRUKCE
Bota je velmi kvalitně provedena a patří k nejrobustnějším vzpěračkám. Při konstrukci byl kladen důraz na to, aby bota dokonale obepínala botu a poskytovala jí tak značnou stabilitu a pevnost. Ale zároveň aby si ve špičce zachovala flexibilitu pří ohybu. Toho bylo dosaženo použitím a vhodným umístěním dvou stahovacích pásků, které jsou při vhodně zvolené velikosti přesně tak aby stáhly botu okolo nohy a zároveň neomezovali pohyb.
Patní klín je jednou z nejdůležitějších částí boty. Nike Romaleos 2 mají patní klín vysoký 1,9 cm (0,75 inch )
Boty mají integrované šněrování - velmi odolné - nedochází tak k takzvanému "prořezávání tkaniček", Které vzniká při špatné technice zavazovaní
Boty také mají boční vedení pro stabilitu i do stran, což mají málokteré vzpěračské boty (Adidas AdiPower, Adidas Leistung Rio a některé FastLifty od Inov8).
PARAMETRY
Efektivní výška patního klínu: 0,75 inch / 1,9 cm
Váha: velikost UK9,5 váží cca 520 g
Barva: černá
Spony pro uchycení pásku: kovové
Vhodné: vzírání, dřepy,
V balení jsou dva typy vložek - měkčí (tréninkové), tvrdší (na závody)
MATERIÁL
Pojďme se na boty podívat pěkně od podlahy:
Podrážka - kaučuk (gumová podrážka)
Podpatek - podpatek je tvořen z velmi odolného TPU (tedy termoplastického uretanu). Ten se vyznačuje vysokou pevností a schopností odolat oděru.
Podšívka (tedy vnitřní část boty) - textilní, vzdušná a dobře propustná. Prodyšnost poněkud komlikuje silný syntetický svršek. Nicméně toto "nepohodlí" je na úkor vyšší životnosti a kvality boty.
Svršek - Je tvořen převážně syntetickým materiálem do nehož jsou zakomponovány větrací otvory do textilní podšívky. Výhodu syntetického svršku je značná odolnost proti znečištění a případné snadné čištění. Tudíž barvy zůstávají stále i po delší době, zvláště při ošetření vhodnými preparáty.
PRO KOHO JE VHODNÁ?
Boty jsou vhodné především pro pokročilejší atlety, kteří už mají něco za sebou a myslí to se vzpíráním vážně i do budoucna.
Romaleos 2 jsou dimenzovány na ty nejtěžší váhy. Pro závodníky a profesionály jsou jednou z nejlepších voleb.
Dále je ocení ti, kdo mají širší chodidla.
Boty naopak nejsou vhodné pro lidi z úzkou nohou, a pro flexibilní cvičení jako jsou výpady, výskoky na bednu apod. Zcela nevhodné pro mrtvé tahy, kvůli zvýšené patě.
Rady a tipy
Nákup boty není většinou malou investicí, tak jak se chovat k botám aby vám co nejdéle vydrželi a podali co nejlepší výkony?
1) Výběr správné velikosti:
Je třeba si uvědomit, že vzpěračské boty nejsou vycházkovou obuví. Naopak v těchto botách budete relativně krátkou dobu při Vašich trénincích. Pochopitelně Vám bota musí být pohodlná a neměla by enormně tlačit. Nicméně pokud si vyberete botu o číslo nebo dvě vetší pak nemůžete čekat, že Vám bota dobře poslouží. Je třaba vždy myslet na to, že se jedná o boty, které Vás mají "přikovat" k podlaze a poskytnout stabilitu a pevnost. Proto vám doporučujeme si boty osobně vyzkoušet v naší pražské prodejně WORKOUT, kde je můžete porovnat s ostatními a také je rovnou vyzkoušet při cvičení.
2) Dotahovaní
Častým jevem bývá, že při zavazování boty, aby dosáhli co největšího stažení a upevnění boty na noze, se atleti pokouší s tkaničkami pomalu udělat mrtvý tah.... To v žádném případě ne!!! Tkaničky samozřejmě utáhnout pevně, ale primární dotažení zajišťují až stahovací pásky. Pokud tkaničky utáhnete takzvaně na krev, tak při zátěži v tréninku, kdy vám noha nateče, nebudou mít tkaničky jinou možnost než cestovat a tzv. prořezavat se skrz botu ke svobodě - a to určitě nechcete.
3) Větrání
Vzpěračské boty mají většinou dlouhou životnost, takže s Vámi nějakou dobu budou. Proto je potřeba dát jim dostatečnou péči. Především pokud máte časté tréninky je vhodné po tréninku z bot vytáhnout vložky a boty nechat vyvětrat. Nikdy boty nesušte na topení nebo blízko zdrojů tepla - popraskají a zničíte je.
Na mytí si vystačíte s mokrým hadrem -(nikdy ne pračka).
4) Zavazování
A na konec co je poměrné časté. Dejte si pozor na zavírání tkaniček do suchého zipu. Výměna roztřepených tkaniček je sice banalita a jednoduchá věc, ale zároveň se tím ničí a rychleji opotřebuje suchý zip pásků a to už taková legrace není.
Zároveň tkaničky neschovávejte pod utahovací pásky. Přestože je to estetické, váš nárt nohy Vám za to nepoděkuje.